10 ماده غذایی مفید که کبد را به سرعت پاکسازی می کنند

به گزارش وبلاگ عینک دودی، کبد یکی از مهم ترین و حیاتی ترین ارگان بدن انسان است. در سال های اخیر و به خاطر عواملی مثل تغییر سبک زندگی، فشار زندگی و استرس، خوردن بیش از حد غذاهای فرآوری شده و فست فودها، کم تحرکی و ورزش نکردن در سرتاسر دنیا مسئله چرب شدن کبد به یکی از مهم ترین و خطرناک ترین مسائل بشر تبدیل شده است. در بسیاری موارد چرب شدن کبد و در نتیجه ناتوانی در انجام عملکرد صحیح و طبیعی مسائل جدی برای سلامت فرد ایجاد کرده و حتی در برخی موارد منجر به مرگ می شود. اگر چه به خاطر سبک زندگی امروزی گاهی چرب شدن کبد امری ناگزیر است اما با خوردن برخی مواد غذایی می توان کبد را پاکسازی کرد. حتی اگر مشکل کبدی ندارید و کبد سالمی دارید از پاکسازی کبد غافل نشوید. به این ترتیب همه چربی ها، اندوخته های قدیمی کلسترول، سنگ های مثانه، سموم، بقایای دارو ها و مواد زائدی که در طول زمان در کبد جمع شده اند از این اندام حیاتی بدن زدوده می شوند. 10 ماده غذایی که کبد را به بهترین شکل ممکن پاکسازی می کنند را از سایت Health Line در مجله خبرنگاران بخوانید.

10 ماده غذایی مفید که کبد را به سرعت پاکسازی می کنند

1- چای سبز و قهوه

تحقیقات پزشکی اجرا شده حاکی از آن است که قهوه خطر ابتلا به سیروز کبدی، سرطان کبد و التهاب کبدی را کاهش می دهد. دلیل این مسئله کاهش تولید سلول های چربی است که یکی از دلایل اصلی بیماری های کبدی هستند. افرادی که روزانه سه فنجان قهوه می نوشند معمولا دچار مسائل کبدی نمی شوند. به این ترتیب قهوه یکی از مفیدترین مواد غذایی پاکسازی کبد است که نوشیدن روزانه آن برای شما معجزه می کند.

از سوی دیگر چای سبز هم بسکمک مسائل کبدی از جمله کبد چرب را کاهش می دهد. اما برای این که چای سبز در جهت کاهش ابتلا به بیماری های کبدی عمل کند باید به طور میانگین روزانه 5 تا 10 فنجان چای سبز بنوشید. چای سبز حاوی آنتی اکسیدانی به نام کاتچین است که عملکرد کبد را اصلاح می کند. اما با نوشیدن این حجم از چای سبز احتمالا مجبورید تمام طول روز در راه دستشویی باشید. به توصیه پزشکان هم بهتر است از مکمل های چای سبز هم استفاده نکنید. به هر حال چای سبز برای عملکرد صحیح کبد بسیار موثر است اما اگر حوصله نوشیدن ده فنجان را در طول روز ندارید برای تصمیم بهتر با پزشک خود مشورت کنید. در این میان به نظر می رسد نوشیدن بیش از حد چای سیاه برخلاف چای سبز برای کبد ضرر دارد.

2- گریپ فروت

گریپ فروت سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که آن را به یکی از بهترین مواد غذایی پاکسازی کبد تبدیل کرده است. دو آنتی اکسیدان مهم موجود در کبد به نام های نارینجنین و نارینجین (در لیموشیرین هم موجود است و اصلا دلیل تلخی مزه لیموشیرین و گریپ فروت هم همین آنتی اکسیدان مفید است) التهاب کبدی را کاهش داده و از سلول های کبد محافظت می کنند. علاوه بر این این آنتی اکسیدان ها از رشد بیش از حد بافت همبند جلوگیری می کنند.

3- بلوبری و زغال اخته

انواع بلوبری، توت، توت فرنگی و زغال اخته از جمله موثرترین مواد غذایی پاکسازی کبد هستند. بلوبری، زغال اخته و انواع توت حاوی آنتی اکسیدانی به نام آنتوسیانین هستند که سلامت کبد را تضمین می کند. اگر بلوبری و زغال اخته در اختیار ندارید و فصل توت تازه هم نیست اصلا نگران نباشید.

سماق یک ماده غذایی پاکسازی کبد بسیار مفید است که دقیقا عملکردی شبیه انواع بلوبری دارد. در یک تحقیق اجرا شده افرادی که سه تا چهار هفته به صورت مدام بلوبری و زغال اخته مصرف کرده بودند مواردی مثل ایجاد ضایعات، زخم شدن بافت و فیبروز کبدی در آن ها کاهش پیدا کرده بود. زغال اخته سطح ایمنی سلول ها را بالا برده و آنزیم های آنتی اکسیدانی را افزایش می دهد. علاوه بر این عصاره زغال اخته رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهد. با این همه انجام تحقیقات بیشتر در موارد انسانی ضروری است.

4- انواع انگور

انواع انگور به خصوص انگور قرمز از جمله بهترین و کارسازترین مواد غذایی پاکسازی کبد هستند. اما چرا انگور یک ماده غذایی مفید پاکسازی کبد است؟ در انگور ترکیبات بسیار مفید گیاهی وجود دارند که التهاب را کاهش می دهند و از کبد در برابر آسیب رادیکال های آزاد مراقبت می کنند. مصرف منظم کبد خطر ابتلا به سرطان کبد را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

طبق تحقیقی که روی افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی اجرا شده، مصرف روزانه عصاره دانه انگور به مدت سه ماه سبب بهبود عملکرد کبد در آن ها می شود. با این همه مصرف روزانه خود انگور هم برای شما مفید است، مگر این که به دلیل ابتلا به دیابت برای خوردن انگور به صورت روزانه معذوریت داشته باشید. اگر هم مصرف روزانه عصاره انگور برای تان مقدور است آن هم بسیار مفید است.

5- آب لبو

چغندر یا همان لبو حاوی آنتی اکسیدانی به نام بتالین است. بتالین آسیب های کبدی و التهاب کبدی را کاهش داده و میزان ترشح آنزیم های سم زدای کبد را افزایش می دهد به همین دلیل لبو یک ماده غذایی پاکسازی کبد است و بهتر است در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.

اگر چه تحقیقات اجرا شده در مورد لبو بیشتر در مورد آب لبو یعنی لبوی آب گرفته شده صادق است اما خوردن خود لبو هم بسیار مفید است. اما اگر طعم لبو را دوست ندارید بهتر است آب لبو را بنوشید.

6- آب لیمو ترش

لیمو ترش سرشار از ویتامین C است که به بدن در سنتز مواد سمی به ترکیباتی محلول در آب و دفع به وسیله ادرار کمک می کند. برای این که به وسیله لیموترش به عنوان یک ماده غذایی پاکسازی کبد این ارگان حیاتی بدن را حسابی تصفیه و سرحال کنید بهتر است هر روز صبح به صورت ناشتا آب یک عدد لیمو ترش را در آب بچکانید و بنوشید.

7- کلم بروکسل و بروکلی

سبزیجات چلیپایی مثل کلم بروکسل، بروکلی و خردل سبز سرشار از فیبر هستند و علاوه بر سم زدایی از کبد از آسیب آن نیز محافظت می کنند. این تاثیر حتی در مورد کلم بروکسل پخته شده هم صادق است. طی یک تحقیق اجرا شده در این زمینه روی مردانی که کبد چرب دارند و عصاره جوانه بروکلی مصرف کرده بودند معین شد که تا حد زیادی سطح آنزیم های کبدی در این افراد تنظیم شده است. اگر چه مطالعات انسانی اجرا شده در این زمینه محدود است اما تاثیر این سبزیجات از به عنوان مواد غذایی مفید برای پاکسازی کبد امیدوار کننده است.

8- انواع مغزها و آجیل

انواع مغزها و آجیل سرشار از چربی های مفید، آنتی اکسیدان، ویتامین E و ترکیبات گیاهی مفید هستند که اتفاقا برای سلامت و پاکسازی کبد هم بسیار مفیدند. یک مطالعه شش ماهه که بر روی 106 فرد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی نشان می دهد که انواع مغزها و آجیل به خصوص گردو سطح آنزیم های کبدی را به مقدار قابل ملاحظه ای اصلاح می کنند.

اگر چه در این زمینه هنوز می بایست مطالعات بیشتری انجام شود اما آن طور که از شواهد پیداست انواع مغزها و آجیل از جمله مفیدترین مواد غذایی پاکسازی کبد هستند.

9- انواع ماهی چرب

چربی دشمن کبد است اما نه هر نوع چربی. انواع ماهی های چرب مثل قزل آلا و سالمون حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که نقش زیادی در کاهش التهاب های مرتبط با بیماری های قلبی دارند.

این چربی برای کبد هم مفید است. این چربی ها از ایجاد چربی مضر در کبد جلوگیری می کنند و سطح آنزیم های کبدی را اصلاح کرده، التهاب را کاهش داده و حتی مقاومت به انسولین را هم بهبود می بخشند.

10- روغن زیتون

روغن زیتون هم یکی از بهترین مواد غذایی پاکسازی کبد است. دلیل این امر سالم بودن چربی موجود در روغن زیتون است که اتفاقا برای سلامت کبد بسیار هم مفید است. نتیجه یک مطالعه کوچک که روی 11 نفر در این زمینه اجرا شده نشان می دهد که مصرف روزانه یک قاشق چایخوری روغن زیتون فرابکر میزان چربی کبد و سطح آنزیم های کبدی را تا حدی زیادی بهبود می بخشد.

علاوه بر این مصرف روغن زیتون فرابکر تجمع چربی را در کبد کاهش می دهد، حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و سطح آنزیم های کبدی هم را اصلاح می کند. انباشت چربی در کبد در واقع اولین مرحله از ابتلا به بیماری های کبد است. اما در واقع تاثیر مثبت روغن زیتون فرابکر بر میزان چربی کبد و سایر جنبه های سلامت بدن ثابت شده است.

منبع: افق کوروش

به "10 ماده غذایی مفید که کبد را به سرعت پاکسازی می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ماده غذایی مفید که کبد را به سرعت پاکسازی می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید