چرا بعد از ورزش، بیش ازحد خسته می شویم؟!

به گزارش وبلاگ عینک دودی، خبرنگاران: شما قرار است بعد از ورزش احساس انرژی کنید نه اینکه انگار یک اتوبوس به شما زده است! متاسفانه خیلی از افراد بعد از تمرین این احساس را دارند. احساس خستگی و ناتوانی بعد از ورزش باعث می گردد نتوانید از تمرین و تحرک تان لذت ببرید و به طور منظم و پیوسته ورزش کنید. خوشبختانه شما می توانید با پیدا کردن دلایل احتمالی احساس خستگی تان بعد از تمرین بر این مانع غلبه کنید.

چرا بعد از ورزش، بیش ازحد خسته می شویم؟!

به اندازه کافی نمی خوابید

خواب، نقش مهمی در داشتن خلق و خویی مناسب و انرژی بالا دارد. اگر شما هفت تا هشت ساعت خواب شبانه نداشته باشید، بعد از تمرین ممکن است بینهایت احساس خستگی کنید. درست است که تمرین و ورزش صبحگاهی فوق العاده خوب است، اما از خواب مورد نیازتان برای ورزش صبحگاهی نزنید. بهتر است اول خوب و کافی بخوابید و در ساعات بعدی روز ورزش کنید. کمبود خواب می تواند بزرگ ترین مسئله شما باشد، مخصوصا اگر بعد از تمرین احساس خواب آلودگی هم دارید. پس این مشکل را با ساعات خواب بیشتر و بهبود کیفیت خواب تان رفع کنید.

شاید تمریناتتان بیش از حد سنگین هستند

خیلی از افراد به تمرینات بسیار سنگین و شدید می پردازند که بیشتر از حد توان و ظرفیت شان است، در نتیجه بعد از تمرین آنقدر خسته و ناتوان می شوند که تا چند روز دیگر نمی توانند ورزش نمایند. شاید یک برنامه تمرینی با وجود اینکه شامل وزنه های سنگین یا ست ها و تکرار های زیاد نمی گردد، برای شما سنگین باشد، چون همه چیز به سطح فیتنس تان بستگی دارد. مثلا اگر سال ها ورزش نکرده باشید، حتی یک دوی سی دقیقه ای هم می تواند آنقدر خسته تان کند که شما را از پا بیندازد. به همین دلیل خیلی مهم است که سطح تمرینات تان با وضعیت فیتنس و شرایط فردی شما متناسب باشد.

اگر چندان عادت به تمرین و ورزش ندارید، با تمرینات ساده ای مانند پیاده روی آغاز کنید و در حد 10 تا 20 دقیقه بمانید. سپس تدریجا با بهتر شدن توان و سطح فیتنس تان می توانید تمرنیات را سخت تر و چالش برانگیزتر کنید. این را بپذیرید که شما مجبور نیستید ساعات طولانی تمرینات بسیار سخت و سنگین انجام دهید تا سالم تر و خوش اندام تر شوید. تمرینات سبُک تر و کوتاه مدت تر هم اگر تداوم داشته باشند می توانند شما را به اندازه کافی قوی و متناسب نمایند.

ممکن است بدنتان دهیدراته شده باشد

بدن ما بواسطه عرق هنگام ورزش، آب از دست می دهد. اگر قبل، حین و بعد از ورزش، آب کافی ننوشید، احساس ناتوانی و ضعف خواهید کرد. همواره پیش از تمرین، یک لیوان آب بنوشید، مخصوصا صبح، زیرا بدن تان وقتی که در خواب هستید، مقدار زیادی آب از دست می دهد. اما نوشیدن آب ِ زیاد نیز می تواند برای تمرین تان مشکل ایجاد کند. پس سعی کنید حین تمرین جرعه جرعه آب بنوشید و بطری آب تان را به یکباره سر نکشید و زیاده روی نکنید.

شاید تغذیه تان نادرست است

برای بیشتر افراد، ورزش کردن با معده خالی سبب احساس خستگی و ضعف بعد از تمرین می گردد. خوردن غذا های نامناسب پیش از ورزش نیز می تواند حالت تهوع و خستگی بعد از تمرین ایجاد کند، مثلا خوردن غذا های پُرچرب.

پیش از تمرین، اسنک های سبُکی مانند میوه، اسموتی و یا یک منبع پروتئینی مصرف کنید و دو ساعت پیش از تمرین، هیچ غذای سنگین و حجیمی نخورید. یک وعده غذایی سالم سرشار از کربوهیدرات های سالم و پروتئین نیز می تواند سطح انرژی تان را فوق العاده بالا ببرد.

شاید عارضه یا مسئله ای در سلامتیتان دارید که نمی دانید

خستگی می تواند علامت خیلی از بیماری ها باشد مانند دیابت، آپنه خواب و مسائل تیروئید. اگر حتی بعد از به کار بردن شیوه های توصیه شده باز هم پس از ورزش احساس خستگی و ناتوانی می کنید، برای آنالیز دقیق تر به پزشک مراجعه کنید.

منبع: care2

منبع: برترین ها

به "چرا بعد از ورزش، بیش ازحد خسته می شویم؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعد از ورزش، بیش ازحد خسته می شویم؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید