چرایی ثبت خلیج فارس با پیشوند مروارید، ثبت در یونسکو نهایی نشده است

مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ثبت جهانی خلیج فارس در سازمان جهانی مالکیت معنوی گفت: این ثبت از نوع ثبت جغرافیایی است و با ثبت این حوزه در یونسکو که بیشتر تاکید بر جنبه های فرهنگی دارد، متفاوت است.

چرایی ثبت خلیج فارس با پیشوند مروارید، ثبت در یونسکو نهایی نشده است

مهندس سیدمهدی میر صالحی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه خلیج فارس با پیشوند مروارید به ثبت رسیده است، اضافه کرد: در سازمان جهانی مالکیت معنوی (World Intellectual Property Organization) یا WIPO انواع ثبت وجود دارد که در این اقدام ما نام خلیج فارس را به ثبت نشان جغرافیایی و حمایت از اسامی مبدا رساندیم.

وی با بیان اینکه این نوع ثبت از نوع ثبت جغرافیایی است، اعلام نمود: موضوع خلیج فارس یک موضوع سیاسی است که بحث های بسیاری برای آن وجود دارد، ضمن آنکه کشورهای مختلف ادعاهایی در این حوزه دارند که کاملا بی اساس است.

میرصالحی با تاکید بر اینکه امروزه خلیج فارس دارای ابعاد سیاسی گسترده ای است، اظهار کرد: برای ثبت جهانی خلیج فارس لازم بود تا فارغ از فضای سیاسی اقدام می کردیم، از این رو آنالیز کردیم که چه محصولی در داخل خلیج فارس موجود است.

وی با اشاره به صید مروارید از خلیج فارس، خاطر نشان کرد: از این رو در این اقدام تصمیم گرفته شد تا مروارید همراه با نام خلیج فارس به ثبت برسد.

مدیر کل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در این ثبت محصول با منطقه جغرافیا به ثبت رسید، یادآور شد: این امر نشان می دهد این محصول منتسب به این منطقه است. به عنوان مثال زعفران زمانی به ثبت می رسد که حوزه جغرافیایی آن معین گردد؛ چراکه نوع ثبت به گونه ای است که باید منطقه جغرافیایی معین باشد و آن محصول با آن منطقه به خصوص ثبت می گردد.

میرصالحی در پاسخ به این سوال که این نوع ثبت چه مزایایی دارد، شرح داد: این امتیاز را دارد که موضوع خلیج فارس را سیاست زدایی کنیم و خارج از فضای سیاسی به ثبت برسانیم.

وی با اشاره به اقدامات سازمان میراث فرهنگی برای ثبت خلیج فارس در یونسکو، اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی خلیج فارس را در یونسکو به ثبت می رساند که این سازمان بیشتر بعد فرهنگی را مد نظر دارد، ولی ثبت در وایپو بیشتر از بعد اقتصادی و تجاری بوده و نوع ثبت ما نیز از نوع منطقه ای بوده است.

میرصالحی با بیان اینکه ثبت آثار تاریخی بار فرهنگی دارد، گفت: من عضو کمیته ملی یونسکو نیز هستم و ثبت خلیج فارس در یونسکو تاکنون نهایی نشده است.

وی درباره اینکه آیا می توان یک منطقه را در دو نهاد بین المللی به ثبت رساند، اضافه کرد: این امکان وجود دارد که یک منطقه در دو نهاد به ثبت برسد؛ چرا که یونسکو نیز یکی از سازمان های تحت پوشش سازمان ملل است و این دو سازمان در تضاد هم نیستند و مکمل یکدیگرند.

میرصالحی در عین حال تاکید نمود: در یونسکو بعد تجاری و اقتصادی مورد آنالیز قرار نمی گیرد و بیشتر بعد فرهنگی مد نظر است، ولی در وایپو جنبه های اقتصادی و تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیر کل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعاملات این دفتر با سازمان میراث فرهنگی و یا یونسکو، گفت: سازمان جهانی مالکیت معنوی به عنوان یکی از سازمان های زیر مجموعه سازمان ملل متولی ثبت جهانی مالکیت فکری است؛ از این رو از 2 سال قبل در این زمینه اقدام کردیم.

به گفته وی، سازمان جهانی مالکیت فکری 10 روز قبل در مجمع عمومی، ثبت مروارید خلیج فارس را خاطرنشان کرد و با اعلام رسمی این موضوع و صدور سند ثبت از سوی وایپو ما نیز آن را خاطرنشان کردیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرایی ثبت خلیج فارس با پیشوند مروارید، ثبت در یونسکو نهایی نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی ثبت خلیج فارس با پیشوند مروارید، ثبت در یونسکو نهایی نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید