مکرون تهران را تهدید کرد

به گزارش وبلاگ عینک دودی، فارس نوشت: رئیس جمهور فرانسه، در واکنش به گام های ایران در کاهش تعهدات هسته ای، تهران را به خروج از برجام متهم کرد و گفت، در هفته های آینده ایران تحت فشار قرار خواهد گرفت.

مکرون تهران را تهدید کرد

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز چهارشنبه گفت باید ایران را برای بازگشت به محدودیت های توافق هسته ای تحت فشار قرار داد.

مکرون که به چین سفر نموده، در یک سخنرانی در سفارت فرانسه در پکن، به تبعات فروپاشی برجام پرداخت و گفت، اولویت نخست باید کوشش برای کاهش تنش باشد. وی گفت مقام های چینی هم با او هم نظر بوده اند که باید از میزان تنش ها کاست.

رئیس جمهور فرانسه اضافه نمود: ما شاید با تصمیم ایالات متحده برای خروج از برجام مخالف باشیم، اما تصمیم به از سرگیری غنی سازی اشتباه است. با وجود تغییر سیاست ایالات متحده [در قبال برجام] اروپایی ها توانستند برای پانزده ماه برجام را حفظ نمایند.

مکرون که در سخنرانی نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود، فشار بر ایران به افزایش تنش در منطقه منجر می گردد، اکنون از تصمیم برای فشار بر ایران سخن گفت و اضافه نمود: حالا هفته های آینده صرف اعمال فشار بیشتر به ایران خواهد شد، تا ایران به چارچوب [برجام] بازگردانده گردد و تحریم های مشخصی کاهش یابد تا بتوان موازنه بهتری را احیا کرد.

مکرون اضافه نمود: به طور کلی، شروع این رویکرد [خروج از توافق] با ما نبوده است. ما همچنان یک طرف این توافق هستیم و ایالات متحده و ایران بودند که تصمیم گرفتند از آن خارج شوند. ما باید توافق هسته ای را بر اساس بازه های زمانی کوتاه مدت و بلندمدت و همچنین در ارتباط با موشک های بالستیک و ثبات منطقه ای بازسازی کنیم. دو سال است که ما از این امر حمایت می کنیم.

رئیس جمهور فرانسه ادامه داد: آینده برجام امری است که دو امضانماینده اصلی آن (ایران و آمریکا) باید در موردش تصمیم بگیرند. آنچه ما اکنون باید انجام دهیم، این است که با تمام شرکای خود به خصوص تمام اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل برای کاهش تنش کوشش کنیم. ما به ابتکار خود برای بازگشت به وضعیت عادی ادامه می دهیم. همانطور که در گفت وگویی که بزودی با رئیس جمهور [دونالد] ترامپ خواهم داشت می گویم، این هدف تنها در صورتی محقق می گردد که ایالات متحده و ایران دستور کاری مبتنی بر اعتماد در پیش گرفته و اقداماتی در این زمینه انجام دهند.

فرانسه پیشتر نیز در واکنش به گام های قبلی ایران در کاهش تعهدات هسته ای، خواهان بازگشت ایران به اجرای این تعهدات شده بود.

رئیس جمهور فرانسه قبل از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل کوشش نموده بود با پیش بردن طرحی، زمینه دیدار رؤسای جمهور ایران و آمریکا را فراهم و مقدمه را برای توافقی جدید که شامل موضوعات جدیدی مثل کاهش توانمندی دفاع ایران و نقش ایران در منطقه است، فراهم کند.

310 17310منبع: خبرآنلاین

به "مکرون تهران را تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکرون تهران را تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید