دیدار زمین با مهر تابان در ظهر فردا

فردا زمین به کمترین فاصله خود با خورشید خواهد رسید.

دیدار زمین با مهر تابان در ظهر فردا

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با خبرنگاران، در این باره گفت: در ساعت 11 و 30 دقیقه فردا یکشنبه، 15 دی ماه جاری، زمین به حضیض خورشیدی (کمترین فاصله با مهرتابان و یا Perihelion) می رسد.

وی با تاکید بر اینکه در این زمان زمین 0.98 واحد نجومی (واحد نجومی و یا Astronomical Unit= AU) با خورشید فاصله خواهد داشت، اظهار کرد: این میزان حدود 147 میلیون کیلومتر است و این موضوع، بر خلاف تصور عموم است که فکر می نمایند در فصل سرد زمستان نیمکره شمالی، خورشید در دورترین فاصله با زمین واقع شده است.

عتیقی همچنین به اوج بارش شهابی سال 2020 میلادی اشاره نمود و در این باره شرح داد: بارش شهابی ربعی و یا کوادرانتی اولین بارش بزرگ شهابی سال 2020 میلادی است و اوج این بارش در سپیده دم امروز شنبه، 14 دی بوده است، به گونه ای که بیش از 50 تا 100 شهاب در ساعت قابل مشاهده بود.

عتیقی نقطه کانون بارش ربعی (Quadrantids) را در نوک شمالی صورت فلکی گاوران (Bootes) و در نزدیکی ملاقه صورت فلکی خرس بزرگ دانست و یادآور شد: کانون بارش ربعی در صورت فلکی است که اکنون از فهرست صور فلکی آسمان حذف شده و به نام Quadrans Muralis نامیده می گردد. بارش های شهابی به نام صورت فلکی که کانون بارش در آنها واقع شده است، نام گذاری می شوند و این صورت فلکی که اکنون منسوخ شده، بین صورت های فلکی گاوران (عوّا) و اژدها قرار گرفته بود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه این بارش یک منشاء مرموز دارد، شرح داد: در سال 2003 میلادی، ستاره شناس پیتر جنیس کنز، عامل این بارش را به صورت اتفاقی شناسایی کرد و این جرم سیارک 2003 EH1 نام گرفت. در واقع اگر یک سیارک منشا این بارش باشد، پس مانند بارش شهابی دوپیکری، یک جرم سنگی و نه یک دنباله دار یخی عامل این بارش شهابی عجیب است، ضمن آنکه ممکن است، سیارک 2003 EH1 همان دنباله دار C /1490 Y1 باشد که 500 سال پیش توسط ستاره شناسان چینی، ژاپنی و کره ای مشاهده شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دیدار زمین با مهر تابان در ظهر فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار زمین با مهر تابان در ظهر فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید