شایع ترین بیماری های چشمی را بشناسید

چشم ها از مهمترین اعضای بدن هستند و بروز کوچکترین علائم در آن ها می تواند زنگ خطری برای بروز یک بیماری شایع چشمی باشد.

شایع ترین بیماری های چشمی را بشناسید

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، چشم ها پنجره روح هستند از این رو ضروری است که به درستی از آن ها مراقبت کنیم. اما همه ما اغلب نسبت به این عضو حیاتی بی توجه هستیم، آنچنان که این امر موجب می گردد طیف بسیاروسیعی از افراد از بروز مسائل مختلف درچشم رنج ببرند. در واقع به ندرت می توان افراد بزرگسالی را یافت که حداقل یک بیماری چشمی یا اختلال در بینایی را تجربه نکرده باشند.

چشم ها اندام های شگفت انگیزی هستند که می توانند خود را درمان نمایند، اما نمی توانید انتظار داشته باشید که همواره به این کار ادامه دهند و احتیاج به دارو ودرمان پیدا نکنید. از این رو، اگر هر مورد غیر عادی را در چشمان خود تجربه کردید، باید فوراً به دنبال مراقبت پزشکی مربوط به آن باشید.

تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا یا AMD یک بیماری وابسته به سن است که در زنان و مردان بالای 50 سال شایع است. این بیماری هنگام آسیب به شبکیه رخ می دهد. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کار های دقیق مانند خواندن و رانندگی ضروری است.

در نتیجه این بیماری فرد دچار تاری دید می گردد و در بخش مرکزی دید بینایی خود را از دست می دهد. این اختلال شایع ترین علت نابینایی در افراد مسن به شمار می رود. در برخی موارد ممکن است برای AMD جراحی انجام گردد، اما این روش برای درمان این بیماری خظرناک است.

بلفاریت

بلفاریت به معنای التهاب در پلک چشم است. در این بیماری معمولاً پوست اطراف چشم شروع به پوسته پوسته شدن می نماید، سفیدی چشم ها قرمز می شوند، کیفیت بینایی تغییر می نماید و احساس خارش در چشم ایجاد می گردد. چهار علت اصلی بلفاریت شامل گرد وغبار، سندرم چشم خشک (DES)، اگزماو عفونت خفیف باکتریایی هستند.

بلفاریت به دو شکل بلفاریت قدامی و بلفاریت خلفی رخ می دهد؛ در بلفاریت قدامی قسمت جلویی و خارجی پلک که محل اتصال مژه هاست درگیر می شوند. بلفاریت قدامی اغلب بر اثر عفونت های میکروبی و شوره سر بوجود می آیند، در بلفاریت خلفی که ناشی مسائل غدد چربی پلک (غدد meibomian) است قسمت داخلی پلک گرفتار می گردد.

برای درمان این بیماری تمیز نگه داشتن چشم و پلک ها و جلوگیری از آلودگی آن ها ضروری است و متخصصان ممکن است قطره استریل چشمی را هم تجویز نمایند.

آب مروارید

آب مروارید چهارمین بیماری شایع چشم در دنیا است. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که یک توده کوچک از مات گرفته تا شفاف در جلوی چشم شکل می گیرد. در این اختلال چشم هنوز به درستی کار می نماید، اما به دلیل ایجاد جرم در جهت بینایی نور به طور موثری از رسیدن به شبکیه باز می ماند و منجر به اختلال در بینایی می گردد.

بیشتر افراد مبتلا به آب مروارید در هر دو چشم هستند، اگرچه این اختلال در یک زمان در هر دو چشم اتفاق نمی افتد. برای از بین بردن آب مروارید عمل جراحی ضروری است.

علائم کمی برای آب مروارید وجود دارد. این بیماری بسیار آهسته بروز می نمایند و بیشتر در افراد مسن دیده می گردد و در صورت عدم درمان، منجر به نابینایی خواهد شد. با این حال، این نابینایی دائمی نیست و به راحتی می توان با جراحی آن را رفع کرد.

آلرژی چشم

آلرژی در چشم اولین مشکل شایع چشمی در دنیا است. علل زیادی برای آلرژی وجود دارد، از سموم موجود در هوا گرفته تا نور مستقیم خورشید و از عطرو رایحه ها گرفته تا گرد و غبار همه عواملی هستند که می توانند منجبر به آلرژی چشمی شوند.

علت شایع آلرژی غذا هایی هستند که می خوریم. در آلرژی، چشم ها بسیار خارش دار و قرمز می شوند. تنها روش درمانی برای این عارضه جلوگیری از تماس با آلرژن یا ماده آلرژی زاست. اگر پرهیز از این ماده آلرژی زا غیرممکن باشد، قطره های چشمی که توسط متخصص تجویز می گردد می تواند برای تمیزکردن چشم و کاهش علائم استفاده گردد. این روش درمانی به ویژه برای افرادی مفید است که منبع حساسیت خود را نمی دانند یا به جای آلرژی چند ساله از حساسیت فصلی رنج می برند.

سندرم خشکی چشم

سندرم خشکی چشم یا همان DES در صورت وجود نقص در کیسه اشک اتفاق می افتد. علائم احتمالی برای DES شامل فراوری ناکافی اشک یا اشک بی کیفیت و اشک هایی است که بسیار سریع تبخیر می شوند.

این سندرم بسیار رایج است و معمولاً باعث تحریک شدید چشم می گردد. این بیماری در موارد نادر می تواند منجر به از بین رفتن بینایی گردد. روش های مختلفی برای مقابله با DES وجود دارد که از آن جمله می توان به تمرین های چشمی مانند خیره نشدن به صفحه های نمایش و استفاده از انواع مختلف قطره یا ژل چشم اشاره نمود.

مگس پران یا فلوتر چشم (Eyes floater)

این بیماری همان وجود لکه در میدان بینایی است. این لکه ها به صورت ذرات، نخ ها و تارعنکبوت تیره مانندی دیده می شوند و به هنگام حرکت دادن چشم ها تکان خورده و در صورتی که مستقیما به آن خیره شوند ناپدید می گردند. این لکه ها خطرناک نیستند، اما در صورت تغییر اندازه و تعداد لکه ها می توانند در اورژانس پزشکی مطرح شوند.

این بیماری چشمی در اثر افزایش سن بروز می نماید و در اثر این تغییرات مایع ژل مانند درون چشم (زجاجیه) سیالیت بیشتری می یابد.

آب سیاه

این بیماری دومین علت اصلی نابینایی در دنیا محسوب می گردد که در آن به عصب بینایی که وظیفه انتقال اطلاعات بینایی به مغز را بر عهده دارد، آسیب می رسد. شایع ترین شکل آب سیاه، در ابتدا هیچ علائمی به همراه ندارد. در این بیماری، فشار چشم افزایش می یابد و نقاط کوری در گوشه چشم گسترش می یابد. این نقاط تا زمانی که عصب بینایی دچار آسیب جدی نگردد، ناشناخته باقی می مانند.

درمان این بیماری به شدت آن بستگی دارد و یکی از راه های درمانی آن استفاده از قطره های چشمی به صورت روزانه است. عمل جراحی هم گزینه دیگری است که در مراحل حادتر توسط پزشک تجویز می گردد.

برای پیشگیری از این بیماری ضروری است هر فردی پس از چهل سالگی معاینه چشم را شروع کند. چنانچه فردی در خانواده مبتلا به این بیماری است، احتمال بروز چنین اختلالی در سایر اعضای خانواده افزایش می یابد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "شایع ترین بیماری های چشمی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایع ترین بیماری های چشمی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید