دانشگاه شهید چمران اهواز باید محور توسعه منطقه و استان باشد

رئیس دانشگاه شهید چمران گفت: این دانشگاه باتوجه به ظرفیت ها، زیرساخت های مناسب و هیات علمی برجسته، باید محور و کانون توسعه منطقه و خوزستان باشد.

دانشگاه شهید چمران اهواز باید محور توسعه منطقه و استان باشد

به گزارش خبرنگاران، غلامحسین خواجه در آیین آغاز سال تحصیلی جدید و استقبال از دانشجویان نو ورود که امروز (هشتم مهرماه) در محل این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: آغاز سال تحصیلی جدید را به همه دانشگاهیان، اعضای هیات علمی و دانشجویان تبریک عرض می کنم. امیدوارم دوران تحصیلی دانشحویان جدید در دانشگاه سرشار از پویایی و خردورزی باشد. فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی با تاکید بر خردورزی و علم دوستی آمیخته شده است.

وی افزود: دانش اندوزی و آموزش و پژوهش، نیاکان ما را به راه اندازی دانشگاه جندی شاپور وا داشت که نخستین دانشگاه در جهان کهن به شمار می رود و در آن بزرگانی از تمدن های هند و یونان در کنار دانشمندان ایرانی به تدریس و تحقیق همت گماشتند، چنانچه دستاوردهای آن تا صدها سال، روشنایی بخش علم جهان شد.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: بدون هیچ تردیدی دانشگاه شهید چمران اهواز یا جندی شاپور سابق با توجه به قدمت کهن و تکیه بر علم استادان و محققان برجسته در سطح ملی و بین المللی و موقعیت خاص جغرافیایی بر اساس استانداردهای ملی، بزرگترین دانشگاه در منطقه جنوب غرب کشور و مهمترین میراث ملی و منطقه ای است.

خواجه با بیان اینکه باید قدر این نعمت گران بها را که در میان فرصت ها و منابع استان خوزستان می درخشد بدانیم، بیان کرد: تاکنون چندان که باید دانشگاه شهید چمران اهواز شناخته نشده است. این دانشگاه با ظرفیت ها، زیرساخت های مناسب و هیات علمی برجسته، باید محور و کانون توسعه منطقه و خوزستان باشد. باید تلاش کنیم در چارچوب برنامه های بلندمدت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور توسعه روابط و مناسبات علمی و پژوهشی، این دانشگاه را به قطب تعاملات علمی به ویژه کشورهای همسایه تبدیل کنیم.

وی گفت: برای تحقق این هدف لازم است ما اعضای دانشگاه با ایمان و آگاهی از ظرفیت ها، دست به دست هم دهیم و برای پویایی و نقش آفرینی و رونق روز به روز آن تلاش کنیم. بدیهی است تلاش دانشگاه برای قرارگرفتن در جایگاه در خور، به حمایت و مدیریت سرمایه های فرهنگی و معنوی استان و دانش آموختگان استان نیازمند است.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: دانشگاه در سال های گذشته تلاش کرده با گذر از کارکردهای نظام سنتی در جهت توسعه فناورانه در شرایط سخت تحریم، با بخش های صنعت استان ارتباط برقرار کند و با تامین بخشی از نیاز های استان در زمینه های صنعتی، وابستگی کشور به بیگانگان را از بین ببرد.

وی با بیان اینکه نقش دانشگاه ها محدود به تربیت نیروی انسانی نیست، گفت: نقش مشارکت فعال دانشگاه در برنامه ها، امری حیاتی است. تحقق مشارکت فعال دانشگاه در رشد و پیشرفت جامعه و توجه به مسئولیت های اجتماعی از جانب دانشگاهیان اهمیت دارد. ارتباط اثرگذار و پذیرش نقش و جایگاه دانشگاه در تصمیم گیری های خردمندانه می تواند چاره ساز و گره گشا باشد.

خواجه ادامه داد: از همه دانشجویان، اساتید و مسئولین تقاضا دارم دانشگاه را برای توسعه و آبادانی استان مورد حمایت جدی قرار دهند. باید در جهت حل مسائل جامعه، ارتباط دانشگاه با صنعت را به عنوان موضوع جدی مورد توجه قرار دهیم. همچنین توسعه و گسترش ارتباطات بین المللی، افزایش دانشجوی خارجی و انجام پروژه های مشترک با کشورهای همسایه را جدی بدانیم و فرصت را مغتنم بشماریم. سازمانی می تواند پیروز باشد که فرصت ها و تهدیدها را شناسایی کند.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: باید برنامه محور باشیم و برنامه های پنج ساله دانشگاه را جدی بگیریم. در بخش آموزش، به روزرسانی رشته های انسانی، افزایش مهارت دروس عملی و کارگاهی و افزایش مهارت دانشجویان را در دستور کار داریم. تنوع بخشی به شیوه های آموزشی یکی از سیاست های دانشگاه ها است که باید در دستور کار خود قرار دهیم.

وی در ادامه با بیان اینکه باید شایستگی های علمی را در جذب و استخدام هیات علمی در نظر بگیریم، گفت: باید ضعف های بکارگیری هیات علمی و رشته های ناکارآمد را شناسایی کنیم و رشته های بین رشته ای و پرکاربرد را جایگزین کنیم. همچنین باید ارائه آموزش های تخصصی و خدمات آموزشی به بخش های صنعت، کشاورزی و بانکی را در دستور کار دانشگاه قرار دهیم.

خواجه ادامه داد: در حوزه پژوهش نیز باید تکمیل برنامه جامع پژوهشی در راستای برنامه راهبردی دانشگاه، به جد پیگیری شود. شناسایی چالش های منطقه ای استان در حوزه محیط زیست، آب، انرژی و مشارکت در حل آن ها، از سیاست های جدی وزارت علوم است.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در انتها گفت: در زمینه توسعه عمرانی دانشگاه، اقدمات جدی اجرا شده است و به زودی از بالغ بر 80 هزار متر مربع فضای آموزشی و پژوهشی بهره برداری می شود و یا در آینده تکمیل می شوند. در آینده نزدیک چهار دانشکده جدید حقوق و علوم سیاسی، عمران و معماری، نفت، گاز و پتروشیمی و دانشکده باستان شناسی، به دانشکده های دیگر دانشگاه اضافه می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دانشگاه شهید چمران اهواز باید محور توسعه منطقه و استان باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه شهید چمران اهواز باید محور توسعه منطقه و استان باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید