خودرو می دهیم؛ هر وقت خدا بخواهد!

روایت یک متقاضی خرید ساندرو از آن چه در طول یک سال بر او گذشت.

خودرو می دهیم؛ هر وقت خدا بخواهد!

به گزارش وضعیت بازار خودرو اسفناک است و طبق معمول کسی زحمت پاسخگویی هم به خودش نمی دهد. این یادداشت تجربه کسی است که امروز دقیقا یک سال است گرفتار سیستم فروش یکی از غول های خودروسازی کشور شده و از سرنوشت خودرویی که یک سال است برای دریافتش برنامه ریزی نموده، بی خبر است.

دقیقا سال قبل در چنین روزی بود که تصمیم گرفتم ته جیبم را تکانی بدهم، پراید مربوطه را که عمر پربارش در آستانه اتمام بود، بفروشم و بروم سراغ خرید مرکبی نو. با پرس وجو از دوست و آشنا و کمی تحقیق در بازار به این نتیجه رسیدم که در محدوده بودجه زیر متوسط من، ساندرو گزینه بسیار معقول و مناسبی است.

هم فرانسوی است و هنوز توسط خودروسازان داخلی دستخوش تغییرات مضحک و افت کیفیت نشده، هم جمع وجور و مناسب رفت وآمدهای شهری است و هم این که سروظاهر آبرومندی هم دارد.

به سایت سایپا رفتم و دیدم شرایط خرید به این صورت است که ابتدا باید 25 میلیون تومان به عنوان قسط نخست به حساب سایپا واریز کرد و حدود 8 ماه بعد (تیرماه 97) و هنگام تحویل خودرو، باید مبلغ دیگری در همان حدود را سلفید و خودرو را تحویل گرفت. واقعیت قضیه این است که من مهرماه برای ثبت نام ساندرو نیت کردم، اما هر بار که سایت باز می شد، چند ساعت بعد پیش فروش تمام شده بود. باری، در میانه های آبان موفق شدم پس از واریز مبلغ مورد نظر، بروم آخرهای صف طولانی خرید خودروی مورد علاقه ام.

از آن جا که تجربه 34 سال زندگی در این کشور باعث شکل گیری شناخت نسبتا جامعی از وضع مدیریتی نهادهای دولتی و نیمه دولتی شده، تحویل خودرو در تیرماه و رأس زمان مقررشده را سرابی بیش نمی دانستم، بنابراین فرآیند فروش پراید قدیمی ام برای جور کردن بخشی از مبلغ قسط دوم را موکول کردم به اوایل مرداد. مرداد رسید و خودرویم را به امید تحویل دریافت مرکب جدید فروختم، اما خبری از دوستان سایپایی نشد.

تا آغاز شهریور همچنان به صورتی آرام و به وسیله سایت پیگیر داستان خرید بودم، اما به توصیه تنی چند از دوستان که صابون بدقولی خودروسازان ملی به تنشان خورده بود، به شکل حضوری به نمایندگی مربوطه در خیابان آزادی مراجعه کردم. یکی از دوستان مستقر در آن جا مژده داد که به زودی خطاب به متقاضیانی که موعد تحویل خودرویشان خرداد بوده، فراخوانی صادر خواهد شد که برای تسویه و دریافت خودرو اقدام نمایند. امیدوارتر از قبل برگشتم خانه.

دیوانه بازی دلار کم کم آغاز شد و وضع بازار به هم ریخت. قیمت خودرو دیوانه وار رو به صعود رفت و همان زمان ها سایپا بیانیه ای داد و فهرست قیمت جدیدی منتشر کرد که در آن قیمت ساندرو حدود 5میلیون تومان افزایش پیدا نموده بود.سه هفته پیش کارد به استخوان رسید و دوباره با نمایندگی تماس گرفتیم، در کمال خونسردی و جوری که انگار نه خانی آمده و نه خانی رفته، گفتند بعید است بتوانید خودرویتان را تحویل بگیرید و احتمالا جای آن برلیانس یا خودروی دیگری به شما بدهند. تصور کنید دلتان را برای دریافت خودروی فرانسوی صابون زده و چند ماه تاخیر را تحمل نموده و پس اندازتان را به فنا داده اید که کارمند یک کارخانه بدون یک کلمه عذرخواهی یا حتی تظاهر به شرمندگی به شما بگوید که می توانید خودروی چینی تحویل بگیرید.

بدون تعارف برای من پیکان سوار شدن به رفت وآمد با خودروی چینی شرف دارد، برای همین تصمیم گرفتم پولم را بگیرم و قید خرید از سایپا را بزنم. اما چه فایده؟ مگر با 25 میلیون تومان و سود اندکی که به آن تعلق گرفته، می شد در این بازار بی صاحب خودرو خرید؟ اگر قرار به خرید پراید بود که پراید خودم بعد از آن همه سال همچنان سرپا و قبراق داشت کار می کرد، بنابراین مستاصل شدم و تصمیم گرفتم صبر کنم.

پریروز خبر دیگری شنیدم که برق از سرم پراند. شنیدم سایپا منت سر خلق الله گذاشته و اعلام نموده بیایید جای ساندرو و ال نود، پراید و تیبا تحویل بگیرید! یعنی اساتید نه تنها معذرت خواهی نکردند، نه تنها شرح ندادند، نه تنها اقدام به دلجویی نکردند که حتی جایگزینی برلیانس را هم بی خیال شده و تا سطح پراید و تیبا آمدند پایین. نشستن فایده ای نداشت، شال و کلاه کردم و دوباره رفتم سراغ نمایندگی مربوطه. به خانمی که آن جا نشسته بود، گفتم سر جدت فکر کن جای من و این طرف میزی، بگو در چنین شرایطی چه کار می کنی؟ گفت می روم جاده کرج سراغ نمایندگی اصلی. راهی آن جا شدم و تازه عمق فاجعه برایم نمایان شد.

ورودی نمایندگی پر بود از متقاضیان خشمگین و ناراحت که اکثرشان مثل من دچار ضرر و زیان های فراوان شده بودند و برنامه زندگی شان به هم ریخته بود. اوضاع بشدت ناآرام بود.کارکنان هم انگار نه انگار. نفر بعدی خانمی بود که بعد از ماه ها بلاتکلیفی کاسه صبرش لبریز شده و مستاصل و عصبانی به سمت جاده کرج حرکت نموده بود. او هم پاسخی جز پیشنهاد تعویض ساندرو با تیبا و پراید نگرفت و همان جا آغاز کرد به جیغ و داد. نفر بعدی مرد جوانی بود که از زور فشار دچار حمله عصبی شد و بعد از شنیدن داستان پراید و تیبا، با غیظ مشغول لگد زدن به گیت های ورودی شد تا این که بقیه متقاضیان به او لیوان آبی رساندند و برای جلوگیری از سکته احتمالی او را بردند بیرون.

عکس العمل کارکنان نمایندگی اصلی همچنان نگاه توأم با خونسردی بود. انگار که این ماجراها برایشان تبدیل به فرآیندی عادی و روزمره شده و در برابر این همه توهین و فریاد و نفرین سِر شده باشند. سعی کردم آرام باشم، رفتم سراغ یکی از کارمندان مرد آن جا از او پرسیدم چه کنم؟ مرد گفت: من جای شما بودم صبر می کردم، تحویل دادن این ماشین دیر و زود دارد، اما سوخت وسوز ندارد. گفتم: یعنی تحویل می دهید؟ پس این داستان معاوضه با پراید و تیبا چیست؟ گفت: صبر کنید، متقاضیان خرداد الان به زودی خودروها را تحویل می گیرند و بعدش نوبت شما می گردد.

آرامش کلامش به جای این که آرامم کند، بیشتر عصبانی ام می کرد. نه در کلام این کارمندان و نه در بیانیه های مختلف سایپا نشانی از عذرخواهی، شرمندگی، قبول تقصیر و قول برای جبران کوتاهی نیست. نهایت ماجرا این است که بعد از به راه افتادن موج خبری گسترده در فضای مجازی و اعتراض به سایپا به خاطر تصمیمش برای تحویل پراید و تیبا به جای خودروی فرانسوی، صرفا بخشنامه قبلی را لغو می نماید!

پنج ماه از موعد تحویل خودروی من گذشته، در طول این مدت خودروی قبلی و بخش زیادی از پس اندازم را از دست داده ام، پولم در برابر تورم و رشد دیوانه وار قیمت دیگر خودروها بشدت بی ارزش شده، پنج ماه نگرانی و فشار عصبی تحمل نموده ام، به جای این که در جریان اطلاع رسانی شرکت قرار بگیرم، خودم دایما از کار و زندگی ام زده ام و دنبال خودرویم دویده ام، در انتهای کار و بعد از پنج ماه تاخیر، یک کارمند معمولی با خونسردی و جوری که انگار من و هزاران متقاضی زیان دیده دیگر مشمول لطف و عنایت سایپا شده ایم، به من می گوید: باز هم صبر کن، نهایتا تا دو سه ماه دیگر خودرویت را تحویل می گیری.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خودرو می دهیم؛ هر وقت خدا بخواهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودرو می دهیم؛ هر وقت خدا بخواهد!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید