توضیحات اداره کل میراث فرهنگی فارس در مورد یک خبر

پیرو انتشار گزارشی با عنوان بازار وکیل فرو می ریزد؟ در خبرنگاران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس توضیحاتی در این مورد به خبرگزاری ارسال کرد.

توضیحات اداره کل میراث فرهنگی فارس در مورد یک خبر

به گزارش خبرنگاران، در توضیحات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس آمده است؛ اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشدگری فارس به رغم کمبود اعتبار، از ابتدای سال 1397 تاکنون سه میلیارد ریال صرف سبک سازی و بهسازی پشت بام بازار وکیل نموده که تمام مستندات آن نیز موجود است. همچنین با توجه به عایق سازی سنگین پشت بام این بازار در دوران های گذشته، 70 درصد سقف بازار وکی شمالی در سال 1397، سبک سازی و ترک های آن ترمیم و در نهایت ایزوگام و آجر فرش شده است. کف سازی این بازار نیز در امسال از سوی شهرداری شیراز صورت گرفته است.

با این وصف باید گفت مطرح کردن تخریب بازار وکیل از سوی برخی اعضاء شورای شهر شیراز کلی گویی است و این مجموعه به هیچ عنوان در حال تخریب نیست. از سویی یاری خواهی اعضای شورای اسلامی شهر شیراز برای بهبود وضعیت بازار وکیل شمالی از رییس جمهوری بدان معنی است که دولت به طور ویژه به این مساله ورود پیدا کند، در صورتی که دولت تاکنون سهم خود را در این زمینه انجام داده است.

در واقع ضروری است کسبه بازاروکیل و فعالان این بازار نیز برای بهسازی و مرمت این مجموعه مشارکت داشته باشند و سهم خود را بپردازند. بازار وکیل، محلی عمومی است و قانون معین نموده که برای بهسازی آن 80 درصد بازاریان و 20 درصد دولت مشارکت داشته باشند. بازاریان شیراز متاسفانه مشارکت مناسب و کافی برای بهسازی این بنا ندارند، در حالی که بازارهای تاریخی زیادی در کشور نظیر بازار تبریز وجود دارد که بازاریان در مرمت و بهسازی آن به خوبی مشارکت نموده اند.

در شرایط موجود متاسفانه کسبه بازار وکیل سهم زیادی برای ترمیم و بهسازی این بنا هزینه نمی نمایند؛ بیشتر تقاضاها درباره ترمیم و مرمت بازار وکیل از دولت می گردد، در حالی که دولت به سهم خود را ایفا نموده و در آینده نیز ایفا خواهد نمود. بسیاری در شیراز برای انجام این کار تنها از دولت و میراث فرهنگی توقع دارند. در صورتی که دولت تکلیف خود را در این مورد انجام داده و همواره بازار وکیل جزو اولویت ها بوده است.

بدون شک اصناف و بازاریانی که در هر منطقه از کلانشهر شیراز فروشگاه یا مرکز تجاری دارند با هزینه خود اقدام به ترمیم و بهسازی آن می نمایند، در صورتی که کسبه بازار وکیل به دلیل تاریخی بودن این مکان از مزایای ویژه تری نسبت به سایر بازاریان شیراز استفاده می نمایند و مرمت و بهسازی این بازار از اعتبارات شهرداری و میراث فرهنگی برخوردار می گردد، با این حال کسبه بازار وکیل از پرداخت سهم خود ممانعت می نمایند.

در انتها تاکید می گردد بهسازی بازار وکیل هر ساله در دستور کار میراث فرهنگی قرار داشته و برای سال آینده نیز برنامه ریزی جامعی جهت ادامه روند ترمیم و بهسازی این مکان تاریخی در نظر گرفته شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "توضیحات اداره کل میراث فرهنگی فارس در مورد یک خبر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات اداره کل میراث فرهنگی فارس در مورد یک خبر"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید