تدوین دیپلم رشته محیط بانی، ضرورتی برای آینده تربیت محیط بان در کشور

رییس مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان گفت: مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان به منظور پرورش محیط بانان زبده و داشتن فرصت کافی و مناسب برای آموزش و انتخاب برترین ها از بین متقاضیان شغل محیط بانی، با همکاری دفتر دوره متوسطه کار و دانش وزارت آموزش و پرورش، امکان سنجی ایجاد دیپلم رشته محیط بانی را به عنوان یک اولویت تا سرانجام امسال در دستور کار خود قرار داده است.

تدوین دیپلم رشته محیط بانی، ضرورتی برای آینده تربیت محیط بان در کشور

به گزارش خبرنگاران، آرش یوسفی محیط بانی را شغلی پرزحمت و طاقت فرسا دانست و اضافه کرد: محیط بان باید در گام نخست، عشق و علاقه نسبت به طبیعت و تنوع زیستی داشته باشند ولی ماندگاری و موفقیت در این شغل، مستلزم کسب دانش، مهارت و تجربه است که احتیاجمند آموزش مستمر در زمان قبل از ورود به محل خدمتی و همچنین حین خدمت است.

وی حضور مداوم محیط بانان در اکوسیستم ها، مواجهه با سختی های طبیعی، دوری از خانواده، شرایط آب و هوایی متغیر و ... را از جمله دشواری ها و عوامل غیرقابل پیش بینی این شغل برشمرد و گفت: از سوی دیگر، این افراد گاهی برای حفاظت از طبیعت در درگیری با شکارچیان غیرمجاز و سایر متخلفان حاضر در عرصه های تحت حفاظت، جان خود را از دست می دهند که تا به امروز بیش از 130 شهید محیط بان و 300 جانباز در راه حفاظت از محیط زیست فداکاری و جانفشانی نموده اند.

یوسفی گفت: بر اساس آمارها از 7000 پست تعریف شده محیط بانی، تعداد 3000 پست دارای تصدی بوده و حدود 4000 پست بلاتصدی در حوزه محیط بانی داریم که با برنامه ریزی منسجم و هدف دار به وسیله نظام آموزش و پرورش، می توان نسبت به آموزش، تربیت و جذب دانش آموزان مستعد و علاقمند برای پرورش محیط بانان شایسته اقدام کرد.

وی اضافه کرد: براساس مطالعات انجام شده توسط این مرکز و با توجه به تفاوت ها و کاستی های فراوانی که میان شرایط فعلی آموزش، استخدام و به کارگیری این نیروها در ایران و سایر کشورهای پیشرو وجود دارد، امروزه و پس از گذشت چندین دهه، ضرورت بازنگری در ساختار و محتوای محیطبانی بیش از پیش مطرح شده و در نظر داریم با همکاری وزارت آموزش و پرورش، استاندارد ویژه محیط بانی را در ساختار کار و دانش (دوره دوم متوسطه) تدوین کنیم تا به وسیله آن نسبت به تربیت و استخدام نیروی کارآزموده و زبده اقدام کنیم.

رییس مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان گفت: جذب نیروی آموزش دیده در رشته محیط بانی بسیاری از چالش های کنونی و مخاطرات این شغل حساس را کاهش می دهد و بر این اساس، آنالیز موضوع ایجاد رشته محیط بانی باتوجه به موافقت کمیته سرمایه انسانی سازمان، در دستور کار این مرکز قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، وی ابراز امیدواری کرد: تا خاتمه امسال امکان سنجی ایجاد رشته محیط بانی در شاخه کار و دانش، تدوین شده و در صورت تصویب آن، از سال تحصیلی آینده به صورت پایلوت در چند استان که محیط بان بیشتری احتیاج دارد اجرایی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تدوین دیپلم رشته محیط بانی، ضرورتی برای آینده تربیت محیط بان در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین دیپلم رشته محیط بانی، ضرورتی برای آینده تربیت محیط بان در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید