بانک مرکزی به دنبال راهی برای کاهش فشار تورمی در بازارها

به گزارش وبلاگ عینک دودی، تهران (پانا) - رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد که این نهاد به خوبی واقف است که با توجه به وجود شوک منفی عرضه، ناترازی بانک ها و نیاز مالی دولت؛ امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستی نیست که توفیق قطعی داشته باشد و برهمین اساس به دنبال روش های دیگری برای کاهش فشار تورمی در بازارها است.

بانک مرکزی به دنبال راهی برای کاهش فشار تورمی در بازارها

عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: در طول حدود دو سال گذشته، بانک مرکزی تحت فشار فزاینده ای بوده است که دلیل اصلی آن، شدت دریافت تحریم ها و شوک منفی عرضه، آنهم در شرایطی بود که نیروی انباشته شده نقدینگی هم در حال تخلیه شدن روی قیمتها بود.

وی گفت: مسائل دیگر، از جمله کرونا و کسری بودجه نیز به تشدید اجتناب ناپذیر رشد نقدینگی منجر شده است. سیاستگذاری پولی برای مقابله با شوک منفی عرضه حتی در شرایط معمول هم سخت است تا چه برسد به اقتصاد ایران که با انبوهی از مسائل ساختاری نیز روبرو است. وظیفه اساسی بانک مرکزی ثبات قیمت ها و پس از آن جلوگیری از رکود وکاهش تولید است. واضح است، مطابق نظریه مالی، امکان دستیابی به هدف های زیاد با تعداد محدودی ابزار وجود ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: نظر به خطری که تشدید نگران کننده تورم به صورت آسیب های جدی به دهک های متوسط و پایین جامعه و ایجاد عدم اطمینان و نیز ممانعت از تداوم فعالیت های تولیدی دارد، منطقی است که توقع جامعه بر تمرکز بانک مرکزی بر کنترل تورم باشد. با وجود درد و رنجی که ملت ما از تحریم ها دیده است، اقتصاد ایران، آنطور که آمریکا تصور می کرد دچارفروپاشی نشده و نشانه های فاصله دریافت از عمق رکود را نمایان ساخته است و تمام تلاش بانک مرکزی بایستی معطوف به کنترل تورم به هر طریق ممکن و تداوم شرایط روبه بهبود بخش حقیقی باشد.

وی با بیان اینکه با ابزارهای در اختیار، فرایند نرخ سود بین بانکی نیز تعدیل خواهد شد، گفت: بانک مرکزی به خوبی واقف است که با توجه به وجود شوک منفی عرضه، ناترازی بانک ها و نیاز مالی دولت؛ امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستی نیست که توفیق قطعی داشته باشد و برهمین اساس بدنبال روش های دیگری برای کاهش فشار تورمی در بازارها است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "بانک مرکزی به دنبال راهی برای کاهش فشار تورمی در بازارها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی به دنبال راهی برای کاهش فشار تورمی در بازارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید