اینترنت ملی روسیه اقدام دفاعی در برابر غرب

به گزارش وبلاگ عینک دودی، به گزارش خبرنگاران، هفته گذشته قانون ملی شدن اینترنت روسیه اجرایی شد. طبق این قانون دولت این کشور در صورت اضطرار و وجود حمله سایبری می تواند سرویس اینترنت این کشور را از دنیا جدا کند.

اینترنت ملی روسیه اقدام دفاعی در برابر غرب

به گفته قانونگذاران روس، اینترنت ملی برای محافظت از Runet (اینترنت این کشور) در صورت حملات سایبری یا تهدیدهای خارجی طراحی شده است.

قانون اینترنت ملی بهسازمان نظارت بر مخابرات و رسانه های روسیه این کشور (Roskomnadzor) اجازه می دهد در صورت حمله سایبری، Runet را از شبکه اینترنت جهانی مجزا کند.

الکساندر ژاروف رئیس سازمان نظارت بر مخابرات و رسانه های روسیه نیز اعلام نمود فقط در شرایط اضطراری اینترنت جهانی مسدود می گردد یا سرویس مورد احتیاج از طریق تهیه نمایندگان خاصی ارائه خواهد شد.

طبق این قانون باید تجهیزات خاصی نصب گردد تا تهیه نمایندگان اینترنت بتوانند ترافیک را فیلتر و دسترسی به اطلاعات غیر قانونی را محدود نمایند.

اینترنت ملی روسیه اقدامی پیشگیرانه است

در حقیقت این قانون به عنوان ابزاری برای تضمین فعال بودن اینترنت روسیه در صورتی است که دولت های غربی تصمیم بگیرند IPهای روسیه را قطع نمایند.

به نوشته نشریه فوربس، قانونگذاران روس در ماه آوریل لایحه مربوط به آن را تایید کردند. نمایندگان مجلس روسیه هنگام تصویب لایحه اینترنت ملی به استراتژی سایبری ملی آمریکا اشاره کردند. این استراتژی در سپتامبر 2018 میلادی منتشر شد و طی آن روسیه و کره شمالی متهم شده بودند حملات سایبری ناشیانه ای انجام داده اند که به کسب وکارهای آمریکایی و بین المللی آسیب رسانده است. در متن این استراتژی هشدار داده شده بود: دولت آمریکا در حال حاضر مشغول انجام اقدامی برای مقابله با این تهدیدها است.

دولت روسیه این امر را به نشانه تهدیدی علیه اینترنت این کشور تفسیر کرد. در فوریه 2019 میلادی دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه در این باره گفت: از سوی آمریکا به طور مداوم حملات سایبری متعددی علیه سازمان های روسی انجام می گردد. به گفته او یکی از هدف های حملات سایبری آمریکا وب سایت ریاست جمهوری روسیه بوده است.

اینترنت ملی به معنای سانسور نیست

به هرحال قانون اینترنت ملی روسیه در حالی اجرایی می گردد که مقامات آمریکایی از آنها انتقاد نموده اند. اما مقامات ارشد روسیه اعلام نموده اند این قوانین به معنای سانسور اینترنت نیست.

دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه در اوایل امسال گفت: ما قوانین سانسور اینترنت مشابه چین نداریم. هیچ فایروالی اجرا نخواهد شد.

به طور دقیق این قانون اپراتورهای اینترنتی را ملزم می نماید فناوری Deep Pocket Inspectionرا اجرا نمایند. این فناوری به فیلتر اطلاعات مربوط است و به گفته کرملین از اینترنت روسیه در برابر ویروس ها و حملات سایبری حفاظت می نماید.

از سوی دیگر دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین و البته مشاور اینترنتی رئیس جمهور این کشور در مصاحبه با فایننشال تایمز اشاره نموده نباید از تغییرات فناوری دنیای امروز عقب ماند.

به نوشته فایننشال تایمز تجهیزات لازم برای ایجاد یک سیستم موازی اینترنت احتمالا تا 2021 میلادی آماده می گردد. همچنین این نشریه اشاره می نماید در حال حاضر تاکنون 7 مورد از 26 قانون آیین نامه ملزوم تصویب شده است.

به گفته کارشناسان هزینه اجرای این قانون بالغ بر 30 میلیارد روبل (معادل 424 میلیون یورو) می گردد که از این میزان 20.8 میلیارد روبل(294 میلیون یورو) صرف خرید تجهیزات جدید می گردد.

ایرینا لفووا یکی از اعضای کارگروه دولت روسیه تخمین می زنند فناوری DPI سالانه حدود 134 میلیارد روبل هزینه داشته باشد. این رقم 7 برابر تخمین های رسمی است.

کوشش برای حفظ امنیت سایبری روسیه

البته ایجاد اینترنت ملی تنها اقدام روسیه برای حفظ امنیت سایبری این کشور نیست. علاوه برآن، کرملین اجازه نمی دهد سهام کنترل نماینده شرکت های اطلاعاتی مهم مانند یاندکس(موتور جستجوی روسی) در اختیار مالکان خارجی باشد.

در کنار این موارد روسیه کوشش دارد شرکت های فناوری مختلف اطلاعات کاربران روسی را در سرورهای داخل این کشور ذخیره نمایند.

پیروی کشورهای دیگر از اینترنت ملی روسیه

به نوشته آسوشیتدپرس، طبق پژوهش محققان دانشگاه میشیگان مدلی که روسیه برای ملی کردن اینترنت خود انتخاب نموده به راحتی قابل استفاده در کشورهای دیگر است.

جی آلکس هادرمن یکی از استادان برتر رایانه در دانشگاه می گوید: این تحقیق نشان می دهد روسیه نقشه اولیه نظارت بر اینترنت از طریق شبکه اپراتورهای سرویس اینترنتی را فراهم نموده است. همزمان با تصمیم کشورهای مختلف برای نظارت بر جریان اطلاعات آنلاین، بسیاری از آنها از روسیه پیروی خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اینترنت ملی روسیه اقدام دفاعی در برابر غرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت ملی روسیه اقدام دفاعی در برابر غرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید