ایجاد فرصت مناسب برای همکاری های فناوری بین ایران و روسیه

به گزارش وبلاگ عینک دودی، معاون علمی و فناوری رییس جمهور در نخستین روز سفرش به روسیه با تاکید بر اینکه ایران با تکیه بر توانایی های خود، در حال کوشش برای ایجاد روابط و همکاری های سازنده و پویا در سطح جهانی است، گفت: کشور روسیه فرصت های بی بدیلی برای توسعه مناسبات مالی و سیاسی در اختیار کشورمان قرار داده و ایران نیز کوشش نموده است با تکیه بر حسن روابط، فرصت های همکاری متقابلی را در اختیار روسیه قرار دهد.

ایجاد فرصت مناسب برای همکاری های فناوری بین ایران و روسیه

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، سورنا ستاری که همزمان با نمایشگاه اینوپروم روسیه در راس یک هیئت بلندپایه علمی و فناوری و با همراهی 70 شرکت دانش بنیان ایرانی سفری چهار روزه به روسیه نموده است، در نخستین روز از سفر خود در اینوپروم به عنوان مهم ترین نمایشگاه دستاوردهای صنعتی و فناوری روسیه، این کشور را به عنوان یک قطب قدرتمند سیاسی و اقتصادی در همسایگی ایران نامید که طی دهه گذشته به عنوان یک کشور دوست، فرصت های بی بدیلی برای توسعه مناسبات اقتصادی و سیاسی در اختیار کشورمان قرار داده و ایران نیز کوشش نموده است با تکیه بر حسن روابط، فرصت های همکاری متقابلی را در اختیار روسیه قرار دهد.

وی در ادامه به تغییرات و پیشرفت های چشمگیر در عرصه های مختلف دنیا اشاره نمود و اضافه نمود: پیشرفت های تکنولوژیک سایر کشورها، ظهور امراض جدید، مسائل زیست محیطی منطقه ای و بین المللی، ضرورت نوآوری در علوم فضایی، ضرورت توجه به بهینه سازی مصرف انرژی، احتیاج به کاربردی سازی علوم شناختی و ضرورت افزایش بهره وری و رقابت پذیری اقتصادی، اراده دو کشور برای همکاری بیشتر در حوزه فناوری های جدید را تقویت نموده است.

رییس بنیاد ملی نخبگان ایران ادامه داد: از این رو، همکاری در حوزه فناوری و نوآوری بین ایران و روسیه به وسیله ساختاری ویژه، طی سال های اخیر دنبال شده که بیانگر اهمیت تعاملات فناورانه و اصرار به تحکیم و تقویت سطح روابط دوجانبه در این بخش بوده است. به این امید که دانش و فناوری های نوین نظیر نانو فناوری، بیوتکنولوژی، علوم هوا و فضا، علوم شناختی و انرژی های نوین در سایه همکاری های دانشگاهی بتواند سرعت توسعه و پیشرفت را برای رقم زدن آینده ای بهتر در این منطقه جغرافیایی مهیا کند.

ستاری، حضور 70 شرکت دانش بنیان ایرانی در نمایشگاه اینوپروم را فرصت بسیار خوبی برای دیدار بین این شرکت ها و صنایع روسیه دانست که با هدف یافتن راهکار هایی برای همکاری های تجاری و فناوری صورت می گیرد و ادامه داد: این رویداد به عنوان مهم ترین نمایشگاه دستاوردهای صنعتی و فناوری روسیه، محل مناسبی برای شناسایی فناوری های جدیدی است که در روسیه ایجاد شده اند و شرکت های ایرانی می توانند از این فرصت نیز برای توسعه تجارت و شناسایی شریک تجاری استفاده نمایند. جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته در اینوپروم پاویون داشته و شرکت های ایرانی از این فرصت برای نمایش دستاوردهای فناوری جمهوری اسلامی ایران استفاده نموده اند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه با اشاره به فعالیت بیش از 4400 شرکت دانش بنیان در ایران، ابراز کرد: این شرکت ها تکنولوژی هایی را به شما عرضه می نمایند که علاوه بر وجود بازار داخلی برای آن ها، در صورت سرمایه گذاری مشترک برای فراوری انبوه، فرصت تصاحب بازارهای بین المللی برای آن ها وجود دارد.

فعالیت برترین استارتاپ های منطقه در ایران

ستاری ادامه داد: امروز در ایران بزرگ ترین شبکه اینترنتی تجارت الکترونیک در سطح خاورمیانه فعالیت دارد که بیش از 90 درصد سهم بازار خرده فروشی آنلاین را در اختیار دارد. بیش از 1000 تأمین نماینده کالا و 11 هزار فروشنده، فروشی بیش از میلیون ها دلار در روز را رقم زده اند. این وب سایت جزو 200 وب سایت پربازدید دنیاست. تصور کنید چه فرصت ویژه ای در اختیار فراورینمایندگان روس برای ورود به این بازارِ بزرگِ عرضه محصولات به وسیله پایگاه اینترنتی وجود دارد.

وی همچنین به حضور و فعالیت چشمگیر وب سایت ها و استارتاپ های ایرانی در حوزه فرهنگ و هنر اشاره نمود و گفت: فناوری، برای توسعه روابط فرهنگی امروز ارمغان ویژه ای برای ما دارد. بنابراین شرکت های روسی می توانند برای تبلیغات و معرفی شرکت ها و محصولات تجاری و فرهنگی خود از این بسترهای اینترنتی که بعضی از آن ها جزو 100 وب سایت پربازدید دنیاست، به خوبی استفاده نمایند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه این سخنرانی، همچنین شرح داد که امروز در ایران نرم افزارها و اپلیکیشن های کاربردی در حوزه های CYBER SECURITY، ERP، INTEGRATED PLANNING و IOT به خوبی توسعه یافته اند.

حوزه فین تک نیز، نکته دیگری بود که ستاری در جمع حاضران در نمایشگاه اینوپروم به آن اشاره و اظهار کرد: در حوزه فین تک اپلیکیشن های بسیار سودمندی در بازار ایران عرضه شده که بهره گیری از آن ها باعث کاهش حجم مراجعات به شبکه بانکی، بورس و بیمه، تسهیل تعاملات اقتصادی در این شبکه ها و تغییر الگوی پرداخت سنتی به آنلاین شده است و این اپلیکیشن ها روزانه ده ها میلیون دلار پول را جابجا و تراکنش های اقتصادی را تسریع می نمایند. امیدوارم این تعاملات به ایجاد بسترهای مشترک پرداخت آنلاین و ارائه خدمات نوین تجارت بین شرکت های فناوری اطلاعات ایران و روسیه منجر گردد.

پیشرفت های چشمگیر ایرانیان در عرصه دارو

رییس بنیاد ملی نخبگان ایران همچنین به پیشرفت های چشم گیر شرکت های دانش بنیان ایران در عرصه دارو اشاره نمود و گفت: امروز مردم روسیه، ترکیه و سایر کشورهای منطقه با داروهای بیوتکنولوژی ایرانی ضد سرطان و ضد بیماری های التهابی درمان می شوند. دستاوردهای یک شرکت ایرانی که 4 بیماری لاعلاج را به وسیله سلول های بنیادی درمان می نماید، در غرب آسیا بی نظیر است و شرکت مشابهی در این زمینه در سطح منطقه وجود ندارد. فناوری فراوری تجهیزات پیشرفته ای نظیر ربات های جراح، شتاب دهنده های خطی، دستگاه های دوزیمتری، سیستم های رادیوفرکوئنسی و سیکلوترون های تشخیصی توسط شرکتهای دانش بنیان در ایران توسعه یافته اند و در خدمت بخش سلامت کشور هستند.

وی همچنین به تشریح فعالیت های بعضی از شرکت هایی در ایران پرداخت که در حوزه داروهای گیاهی، محصولی را برای درمان قطعی سردردهای مزمن میگرنی عرضه نموده اند یا توضیح داد که شرکت دیگری از کشورمان توانسته است با ارائه پمادهای گیاهی خود از قطع پای بیماران دیابتی، عفونت زخم بستر و سوختگی جلوگیری به عمل آورد.

***بیشتر بخوانید:

- چهار شرط وزیر ارتباطات برای افزایش قیمت اینترنت

- جزئیات همکاری پست با کسب وکارهای نوپا

- سوء استفاده 2 هزار میلیاردی از خریداران ارز دیجیتال

صادرات چندمیلیون دلاری داروهای ایرانی

ستاری اظهار کرد: بیش از 260 شرکت دانش بنیان در حوزه تحقیقات و فراوری داروهای نوین و حدود 200 شرکت دانش بنیان در بخش تجهیزات پزشکی در ایران فعالیت های نوآورانه و تحقیقاتی دارند که بعضی از آن ها به عنوان قلب فراوری فناوری داروهای کم حجم باارزش بالا، درآمد چند میلیون دلاری ناشی از صادرات فناوری به سایر کشورها دارند.

وی با تاکید بر این نکته که جمهوری اسلامی ایران، با تکیه بر توانایی های خود، در حال کوشش برای ایجاد روابط و همکاری های سازنده و پویا در سطح دنیای است، اظهار کرد: حضور من در اینجا به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران همراه با 70 شرکت فناور در زمینه های مختلف مانند بهداشت، فناوری اطلاعات و ارتباطات، خدمات مهندسی، الکترونیک، مواد شیمیایی و … اهمیت این سفر و انگیزه ما را نشان می دهد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در خاتمه سخنرانی خود، ابراز امیدواری کرد که این حضور، تبدیل به نقطه عطفی در همکاری های اقتصادی دوجانبه گردد و در این راستا دولت جمهوری اسلامی ایران به طور کامل از برنامه های مشترک بین شرکت های دو کشور برای توسعه تکنولوژی و بازار پشتیبانی می نماید.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سفر سورنا ستاری در راس یک هیئت بلندپایه علمی و فناوری و با همراهی 70 شرکت دانش بنیان ایرانی با حمایت مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، همزمان با نمایشگاه اینوپروم روسیه صورت می گیرد و نمایندگان شرکت های دانش بنیان دو کشور در شهرهای مسکو و یکاترینبورگ با شرکت های متناظر خود دیدار می نمایند. نمایندگانی از وزارت امور خارجه، سازمان توسعه تجارت، صندوق نوآوری و شکوفایی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این سفر، ستاری را همراهی می نمایند.

منبع: اقتصاد ایران

به "ایجاد فرصت مناسب برای همکاری های فناوری بین ایران و روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد فرصت مناسب برای همکاری های فناوری بین ایران و روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید